menu
Avea Medya Merkezi
Avea Her Yerde Kazandırır
Avea Konserleri
Avea Müzik
Avea Labs
Avea İş Ortağı

Avea Mobil İmza

Islak imzayı kuruttuk, adını ‘Mobil İmza’ koyduk!

Servis Bilgisi

Islak imzaya eşdeğer Avea Mobil İmza ile belediye, devlet, bankacılık işlemlerinizi her an her yerde cep telefonunuzdan gerçekleştirebilirsiniz.  Avea mobil imza ile belgelerinizi kurumlara gitmeden, sıra beklemeden cebinizden imzalayabilir, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Bilgi

Avea Mobil İmza, 128K Avea Mobil İmzalı sim kartınız ve belirleyeceğiniz şifreniz ile elektronik ortamda ıslak imzanız ile kanunen eşdeğer sonucu doğuran Elektronik İmza’nızı atmanızı sağlayan servistir.

Nerede Kullanılır?

Avea Mobil İmza servisi ile ıslak imza gerektiren işlemleri elektronik ortamda, kurumlara gitmeden, sıra beklemeden, tek şifre ile güven içinde gerçekleştirebilirsiniz. Avea mobil imza kullanım alanları:

 • Doküman Yönetim Sistemleri
 • Bankacılık
 • E-Devlet
 • E-Belediye
 • Kamu kurum ve kuruluşları
 • E-Ticaret

Başvuru

Mobil İmza sahibi olmak Avea’yla artık çok kolay! 

Avea Mobil İmza’ya başvurmak için üzerinde T.C. Kimlik Numarası yazan nüfus cüzdanı veya ehliyetiniz ile birlikte size en yakın mobil imza vermeye yetkili Avea Bayisine uğramanız yeterlidir. 

Yetkili mobil imza bayi listesini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Size en yakın mobil imza vermeye yetkili Avea Bayisi'ni haritada görüntülemek için tıklayınız.

AKTİVASYON:

 • Yetkili Avea Bayi'sinde Avea Mobil İmza başvurunuz alındıktan ve Avea Mobil İmzalı SIM kart değişikliğiniz yapılır. (SIM Kart değişikliğinde numaranız değişmemektedir)
 • Bayide Avea mobil imza taahhütnamesi ve E-Güven NES taahhütnamesi imzalanır.
 • Evraklarınız Avea arşiv merkezine geldikten sonra 48 Saat içerisinde Avea Müşteri Hizmetleri (444 1 500) yetkilileri tarafından aranır ve kimlik doğrulama işlemleri yapılır. Kimlik doğrulamada herhangi bir problem olmadığı takdirde mobil imza şifresi belirlenir ve servis aktivasyonu yapılır.
Başvurduğunuz bayinin Avea arşiv merkezine uzaklığı ve kargo teslim süresine bağlı olarak bir hafta içerisinde mobil imza aktivasyonuz gerçekleştirilecektir.

Kullanım

Avea Mobil İmzayı destekleyen bir uygulama üzerinden elektronik ortamda sunulan bir işlemi veya belgeyi onaylamak için:

 • Uygulama ekranında bulunan İMZALA tuşuna basın.
 • Bu tuşa bastığınızda imzala talebiniz Avea GSM şebekesi üzerinden cep telefonunuza iletilecektir
 • Telefonunuzda görünen işlem açıklamasını onaylıyorsanız TAMAM tuşuna basın.
 • Onayınızdan sonra uygulama ekranında ve cep telefonunuzda eş zamanlı olarak işlemin PARMAKİZİ bilgisi görüntülenecektir. PARMAKİZİ 10 adet dörtlü rakam ve harf dizisinden oluşur. Ekrandaki ve telefonunuzdaki PARMAKİZİ bilgisi uyuşuyorsa TAMAM tuşuna basarak bir sonraki adıma geçin.
 • 6 haneli Avea Mobil İmza şifrenizi girip TAMAM tuşuna basarak Avea Mobil İmzalayın.

Ücretlendirme

Mobil imza servisinin ücretlendirilmesi tüm vergiler dahil aylık 4,85 TL dir. Bayide servis başvurusu esnasında bir sefere mahsus 4 TL işlem ücreti ve 8 TL SIM kart ücreti aboneden tahsil edilir.

Uyumlu Telefonlar

Serviste kullanılan 128K Avea Mobil İmzalı SIM kart ve kart içerisinde bulunan özel yazılımlar piyasada bulunan bazı telefon modelleri ile çalışmamaktadır. Aşağıda yer alan telefonlar ile Avea Mobil İmza servis aboneliği alınması önerilmemektedir.

Blackberry 7290; Nokia 5110 ve Nokia 6110; Sony Ericsson P800, P900 ve P910i; Samsung i600, i750, N500, N620 ve R220; Bazı BenQ modelleri (M300, M305, M350, P50 ve P51); Bazı Asus modelleri (P525 ve P535); Generel Mobile telefon modelleri (DST01, DST11, FB1907); Bazı Motorola modelleri (F3, MPX220).

Servisin telefonunuz ile uyumsuz olduğunu düşünüyorsanız bilgi için lütfen Avea Müşteri Hizmetleri’ni (444 1 500) arayınız.